Najčastejšie otázky

Váhate ohľadom výberu gripu tyče? A čo nástavec? Prečítajte si odpovede na najčastejšie otázky.

 

STATICKÁ alebo SPINOVÁ TYČ

Tanečné tyče X-POLE ponúkame v dvoch prevedeniach: SPORT a XPERT.

SPORT je základné prevedenie tanečnej tyče na pole dance, ktorá disponuje iba statickým režimom. Tyč nemožno prepnúť do režimu otáčania.

XPERT je profesionálna tanečná tyč na pole dance, ktorá disponuje režimom statickým aj otáčacím (spinovým). Režim tyče sa zmení po uvoľnení či utiahnutí dvoch skrutiek. Utiahnutá poloha skrutky znamená tyč statickú, oproti tomu uvoľnená poloha skrutiek uvádza tyč do režimu otáčacieho.

 

40 MM ALEBO 45 MM GRIP TYČE?

Grip tyče predstavuje veľkosť úchopu do ruky. Štandardne najviac používaná a najlepšie padnúca do dámskej ruky je veľkosť 45 mm. Pokiaľ nemáte vyskúšané inak, všeobecne odporúčame grip 45 mm. Najčastejšie sa s ním stretnete aj na súťažiach a v štúdiách, či už v ČR / SK alebo v zahraničí.

 

AKÝ MATERIÁL TYČE ZVOLIŤ?

X-POLE aktuálne ponúka tyče hneď v niekoľkých variantách povrchu. Ako vybrať tú vhodnú pre Vás?

Univerzálne riešenie neexistuje, vždy záleží na individuálnom pocite danej tanečnice / tanečníka. Podľa nášho všeobecného odporúčania, pre domáce použitie nie je potrebné voliť drahšie povrchy - tie lacnejšie, ktorými sú lakovaný povrch, chróm a titanium-gold, plne vyhovujú nárokom domáceho využitia. V pomere cena vs. výkon sú ideálnym riešením.

Alergici na nikel sú trochu limitovaní pri výbere. Tu je možné vyberať z materiálov lakovaných, nereze a mosadze, ktoré alergickú reakciu nevyvolávajú.

Pre tanečné štúdiá, kde tyče podliehajú vysokému opotrebovaniu a vyžaduje sa vysoká trvanlivosť materiálu pri nadmernom zaťažení, odporúčame využiť povrchy, ktoré nemajú iba povrchovú úpravu - teda nerez a mosadz. Oba materiály sú ideálnym riešením pre pole dance štúdiá, disponujú výbornými vlastnosťami pre pole dance a dlhou životnosťou.

Samostatnou kategóriou sú tyče silikónové, ktoré sa využívajú pre tanec v oblečení a nepracuje sa s priľnavosťou kože na tyč.

 

AKO VYBRAŤ VHODNÝ NADSTAVEC?

Základný X-POLE set (Sport i Xpert) umožňuje rozpätie tyče od 2 235 do 2 745 mm.

V prípade, že strop miestnosti je vyšší ako 2 745 mm je potrebné predĺžiť tyč vhodným nadstavcom. Tyč je možné predĺžiť až na výšku 3 370 mm, k čomu slúžia nástavce 500 mm, 750 mm a 1000 mm. Ako vybrať vhodný nástavec vám poradí tabuľka, ktorú si môžete stiahnuť tu.

Nástavec musí zodpovedať roku výroby tyče (do konca roku 2013 alebo od začiatku roku 2014) a gripu tyče (40 mm, 45 mm a 50 mm). 2013 je označenie nástavcov pre tyče vyrobené do konca roku 2013 (už sa nevyrába). 2014 sú označené všetky nástavce vyrobené od začiatku roka 2014 a neskôr a zodpovedajú tyčiam, ktoré aktuálne ponúkame v e-shope na predaj (novej verzii X-Pole tyčí).

Pri vhodne zvolenom nástavci nie je potrebné už dokupovať spoj / X-joint, všetky potrebné X-Joint sú obsahom základného setu tyče.

V prípade, že výška miestnosti presahuje 3 370 mm, je nutné riešiť situáciu individuálne. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovat.

 

SADROKARTÓN / RÁKOS VS. X-POLE SPORT A XPERT

X-Pole tanečné tyče typu Sport a Xpert sú tyčami kĺzavými, potrebujú pevnú oporu v podlahe a v strope.

V prípade, že v miestnosti, kde chcete tyč rozoprieť, je použitý ako stropná krytina sadrokartón či trstina, je nutné dbať na zvýšenú opatrnosť a umiestniť tyč podľa nižšie uvedeného odporúčania. V opačnom prípade nezaistíte tyči potrebnú stabilitu, alebo si poškodíte strop.

Odporúčanie ako na to: Tyč môžete rozoprieť iba pod pevný bod stropu, teda v mieste, kde je trám či pevná podpera pod sadrokartónom / trstinou, nikdy do medzipriestoru sadrokartónovej dosky / tŕstia, kedy by mohlo dôjsť k poškodeniu stropu a tyč by nebola dostatočne pevne ukotvená.

Je vhodné umiestniť ľahkú dosku pod horné ukotvenie (väčšiu ako horné ukotvenie tyče) kvôli rozloženiu síl. V prípade tohto postupu dosiahnete maximálne pevné ukotvenie s dostačujúcou stabilitou.